Automobilių diagnostikos įranga: šių laikų tendencijos
Su kiekvienais metais vis tobulėja automobiliai, t.y. juose esančios sistemos. Juose atsiranda vis daugiau elektronikos, kuri padeda vairotuojams patogiau ir saugiau naudotis automobiliais, t.y. juostų atpažinimo sistemos, parkavimo sistemos, kelio laikimosi sistemos, tačiau visas tas patogumas reikalauja ir atitinkamos priežiūros, kad automobilis visada butu saugiai ekploatuojamas.
Tam, kad autoservisai ir bendrovės užsiimančios automobilių remontu galėtu atlikti kokybišką remontą ir patenkinti klientų poreikius, būtina turėti atitinkamą automobilių diagnostikos įranga. Profesionali diagnostinė įranga yra specialus kompiuterizuoti prietaisai, naudojami transporto priemonės gedimams nustatyti. Su automobilių diagnostikos įranga galite atlikti kompiuterinę patikrą variklio elektros sistemų, stabdžių sistemų, oro pagalvių, įvairiausiu komforto blokų veikimą, saugumo sistemų atitikimą, atlikti transporto priemonės modifikacija, blokų adaptavimą arba programavimą ir kt.
Kaip pasirinkti diagnostikos įrangą jūsų automobiliui?
Kokia geriausia diagnostika automobiliams? Lemiamą vaidmenį atlieka automobilio markė, modelis ir jo karta bei vartotojo reikalavimai įrenginio galimybėms ir funkcionalumui. Kiekvienas gali savarankiškai studijuoti specializuotus interneto forumus ir gale išsiaiškinus nusipirkti tinkamą adapterį bei programas. Nepatyrusiam šioje sferoje žmogui prireiks daug laiko, kad suprastų visus niuansus ir įsigytų tinkamai veikiantį, jo poreikius atitinkantį diagnostinį prietaisą. Diagnostikos įranga automobiliams labai priklauso nuo dominančio automobilio modelio, nes kiekvienas prietaisas turi savo palaikomų automobilių spektrą. Nemažiau svarbi ieškantiems klientams yra auto diagnostikos iranga kaina, nes jeigų yra išties nedidelis servisas, jo biudžetas neleidžia isigyti labai prabangios įrangos, kuri išties kainuoja didelius pinigus. Tokiais atvejais yra alternativi autodiagnostikos įranga, kuri kainuoja žymiai mažiau, tačiau atlieka reikalingas bazines funkcijas, ko daugialiui mažų autoservisų išties pakanką. Taigi įranga gali išsirinkti kiekvienas, pagal savo poreikius ir kaina. Renkantis diagnostinę įrangą būtina atsižvelgti į jos funkcionalumą, suderinamumą su įvairiomis transporto priemonėmis ir kokybę.
Diagnostikos įrangos vaidmuo užtikrinant saugų ir efektyvų automobilio veikimą
Dabartiniai automobiliai yra daug pranašesni už praeitu kartų vien iš savo saugumo pusės. Dabartinės mаšinos saugos sistema skirstoma į dvi skirtingas kategorijas – aktyviąsias ir pasyviąsias saugos sistemas. Aktyvioji saugos sistema apima visus elementus, padedančius išvengti avarijos. Tai tikslus ir patogus vairavimas, puikiai pritaikyta važiuoklė, puikus sukibimas, efektyvi stabdžių sistema ir galingas variklis. Ergonomiškos sėdynės, geras matomumas, geras mikroklimatas, patogus naudojimas ir patogi valdiklių bei indikatorių vieta padeda vairuotojui jaustis gerai už vairo. Aktyvios saugos sistemos apima, pavyzdžiui, šias sistemas:
-
stabdžių antiblokavimo sistema – ABS;
-
traukos kontrolės sistema – ASR;
-
elektroninė stabilumo kontrolės sistema – ESP;
-
elektroninė stabdymo jėgos paskirstymo sistema – EBV;
-
automatinė atstumo palaikymo sistema – ACC;
-
elektroninė diferencialo blokavimo sistema – EDS.
Pasyvioji sauga reiškia visas projektavimo priemones, kurių imamasi siekiant apsaugoti keleivius nuo sužalojimų avarijos metu arba sumažinti sužalojimo riziką. Ši sąvoka visų pirma reiškia transporto priemonės elgesį susidūrimo metu ir atsižvelgia ne tik į pačios transporto priemonės, bet ir į kitų eismo dalyvių apsaugą. Svarbiausi šiuolaikinių automobilių pasyviosios saugos sistemos komponentai:
-
saugos diržų sistema su įtempikliais, įskaitant vaiko tvirtinimo sistemą;
-
oro pagalvių sistema (priekinė, šoninė ir galvos);
-
deformacijai atsparus korpusas su tinkamo stiprumo stogu ir deformacinėmis zonomis priekinės, galinės ir šoninės automobilio dalys (jos apsaugo keleivius tikslingai sugerdamos susidūrimo energiją);
-
apsaugos nuo apvirtimo sistema kabrioletuose;
-
akumuliatoriaus avarinis jungiklis.
Ir kad užtikrinti visų šitų sistemų korektiška veikima butiną kompiuterinė automobilio diagnostika.
Dažnai pasitaiko situacijų, kai įsigijęs naudotą automobilį žmogus po kai kurio laiko prietaisų skydelyje pastebi atsiradusi deganti avarijos indikatorių, pavyzdžiui informuojanti apie oro pagalvės sistemos problemas. Tokiose situacijose būtina kuo greičiau atlikti automobilio saugos sistemų diagnostiką, ko pasekoje bus išsiaiškinta ir neutralizuota problema, atliktas remontas. Tai yra itin svarbu, kadangi važiojant kelyje saugumas yra svarbiausia, o tai gali užtikrinti tik patikrintas ir saugos reikalavimus atitinkantis automobilis. Visus susijusius su automobilio saugumo sistemomis blokus galima pasitinkrinti su diagnostine įranga visuose specializuotose istaiguose. Vilnius, Kaunas, Šiauliai, Klaipėda ir kt. miestai, turi autoservisus, kur galima atlikti saugumo sistemų diagnostiką.
Dėka tikslios ir savalaikės transporto priemonės atliktos diagnostikos, aptinkame gedimus ir klaidas, kol jie nesukelė rimtų pasekmių automobilyje arba problemų važiojant juo. Tai leidžia laiku taisyti arba pakeisti komponentus, kol jie nepadarė neigiamo poveikio kitoms transporto priemonės sistemoms ir įrenginiams. Laiku savo ruožtu aptikta problema leidžia prailginti automobilio tarnavimo laiką ir išlaikyti gerą techninę būklę ilgus metus. Kompiuterinė auto diagnostikos įranga – modernus ir efektyvus automobilio techninės būklės diagnostikos metodas. Tai suteikia daug pranašumų, palyginti su tradicine diagnostika, įskaitant didelį tikslumą, greitį ir laiko bei pinigų taupymą, platų diagnostikos funkcionalumą, naudojimo paprastumą ir ilgesnį automobilio eksploatavimo laiką. Būtina suprasti, kad kompiuterinė automobilių diagnostika nepakeičia tradicinės diagnostikos, o ją papildo. Abu metodai turi savo privalumų ir trūkumų, o juos naudojant kartu galima atlikti tiksliausią ir efektyviausią transporto priemonės diagnostiką.
Kaip veikia automobilių diagnostikos programinė įranga?
Kompiuterinė automobilio diagnostika atliekama naudojant specialią šitam darbui skirta įrangą, kuri yra pajungiame prie automobilio diagnostikos prievado. Auto diagnostikos įranga nuskaito informaciją iš jutiklių, sumontuotų įvairiose transporto priemonių sistemose ir įrenginiuose, toliau analizuoja ją naudodama programinę įrangą, kuri yra sukurta įvairiausių automobilio blokų analizei ir atsiradusių klaidų atvaizdavimui.
Butent kompiuterinė automobilių diagnostika leidžia nustatyti klaidas ir gedimus, kurie ne visada gali būti pastebimi atliekant įprastinę vizualinę automobilio diagnostiką.
Vienas pagrindinių automobilių kompiuterinės diagnostikos privalumų – didelis klaidų ir gedimų nustatymo tikslumas. Automobilių diagnostikos laidai leidžia itin tiksliai išanalizuoti transporto priemonių sistemų ir įrenginių veikimą bei nustatymus, to deka yra nustatomos problemas, kurios ne visada pastebimos atliekant vizualinę diagnostiką. Kompiuterinės automobilių diagnostikos deka greitai ir efektyviai nustatomos automobilio problemos. Dar prieš maždaug 20 metų, kai tik pradėjo atsirasti automobiliose elektroniniai blokai, diagnostika buvo atliekama lempučių mirgsėjimo deka, buvo sukurtas lempučių mirgsėjimo tankio ir skaičiaus lentele, kurių kombinacija simbolizvo atitinkama automobilio problemą. Toks diagnostikos principas išties buvo nepatogus ir atsirandant vis daugiau elektroninių blokų automobiliose, diagnostinė įranga taip pat tobulėjo ir pasiekė tai ką turime badar. Tačiau vis tobulėjant automobiliams, kartu tobulėja ir įranga, todėl specialistams pastoviai tenka mokytis naudotis vis naujasne įranga.
Dabartiniame pasaulyje jau egzistuoja nuotolinės diagnostikos sistema. Sukurta autodiagnostika priklauso telematikos sistemoms ir skirta mašinų sistemų techninių parametrų operatyviniam stebėjimui realiu laiku, iš bet kurios vietos, kur yra ryšys. Ši funkcija pasiekiama tuo, kad duomenų rinkimo ir perdavimo įrangoje yra adapteris, skirtas mašinų techniniams ir eksploataciniams parametrams stebėti ir perduoti šiuos parametrus į galinį įrenginį, kad vėliau būtų išsiųstas į telematikos serverį. Sistema skirta nuotoliniu būdu prijungti savininkus ir specialistus su mašinomis, teikti įspėjimus ir informaciją apie mašiną, įskaitant buvimo vietą, veikimo ir priežiūros duomenis, kad būtų galima priimti sprendimus, kur ir kaip mašina naudojama. Sistema pateikia kritinius sistemos temperatūros ir slėgio rodmenis konkrečioms mašinos funkcijoms, įskaitant hidraulinę sistemą, transmisiją ir aušinimo sistemą. Sistema taip pat pateikia įspėjimus apie mažą degalų kiekį, prietaisų skydelio įspėjimus, tuščiosios eigos laiką ir darbo krūvio lygius, taip suteikdama informaciją apie mašinos problemas. Prietaisų skydelio įspėjimus galima pasiekti internetu arba išsiųsti tiesiai į kliento mobilųjį telefoną arba el. Paštą. Duomenys gali būti perduodami per trumpalaikes komunikacijos sesijas. Sistema leidžia įrašyti ir išsaugoti duomenis, kai jie yra už tinklo aprėpties zonos ribų, grįžus prie tinklo aprėpties, duomenys automatiškai perduodami. Nuolatinis ryšio prieinamumas nėra būtina sistemos veikimo sąlyga. Tokios sistemos labiausiai naudojamos logistikoje.